Položkovanie a vykazovanie oceľových konštrukcií


Uvedení nové verze CADKON+ 2023 se blíží a my vám postupně budeme přinášet ochutnávky novinek, které tato verze přinese.

CADKON+ Architecture již řadu verzí přináší možnost vkládat ocelové profily do výkresu a s tím spojenou obsáhlou databázi ocelových profilů. Jako projektanti jste vždy tuto možnost oceňovali a využívaly je na výkresy ocelových konstrukcí.

Příklad výkresu s použitými ocelovými profily.


Na základě podnětů od vás, jsme do vývoje zařadily nové funkce pro položkování a následnou správu a výkaz ocelových profilů a plechů. A jak to bude fungovat?

Stávající knihovna ocelových profilů bude rozšířena o možnost definovat materiál ocelového profilu. K dispozici bude databáze materiálů, která bude samozřejmě uživatelsky rozšiřitelná.

Možnost definovat materiál ocelového profilu


Do výkresu tak můžete vkládat libovolný profil z databáze a to v řezu, půdorysu nebo pohledu. Zcela novou funkcí bude Vytvoření popisu a položky. Po spuštění se zobrazí dialog, který slouží k definici položky a popisu.

Dialog Definice položky popisu


V rámci dialogu je možné nastavit celou řadu parametrů:

  • Akce a označení – každému projektu můžete nastavit novou akci, v rámci které se uchovává historie použitých položek.
  • Tvar popisu umožňuje definovat jaký vzhled, respektive z jakých informací bude složen výsledný popis, který bude vložen do výkresu. Masku je možné definovat pomocí jednoduchého dialogu, kde je možné poskládat libovolné parametry ve vámi zvoleném pořadí. Masek je možné si uložit několik a vždy tak můžete použít tu, která je zrovna ideální.

Dialog pro definici masky pro popis ocelových profilů a plechů

  • Parametry popisu umožnují definovat parametry ocelové profilu nebo plechu. V případě, že pro vložení profilů použijete knihovnu ocelových profilů, je možné využít tlačítko „Načti parametry profilu z výkresu“ a ve výkresu pouze vybrat požadovaný profil a automaticky dojde k načtení požadovaných parametrů, které je v případě potřeby možné upravit. V případě výkresů, které nebyly vytvořeny přímo v CADKON+ je možné parametry zadat ručně.
  •  
  • V sekci společné parametry můžete v případě potřeby nastavit materiál, hmotnost 1.Ks, která se ale může počítat automaticky. Dále můžete nastavit počet kusů pro výkaz, abyste mohli jedním popisem vykázat i více profilů, které jsou například za sebou. Pomocí podlaží můžete určit, v jakém podlaží se profily nachází, což využijete zejména při výkazu dle podlaží.
  •  

Zadání parametrů je tak velmi jednoduché a rychlé, zejména v případě, že využijete možnost odečtení parametrů z výkresu. Po zadání parametrů a kliknutí na OK dojde k vytvoření popisu, který pouze umístíte na požadované místo ve výkresu. Popis je vytvořen jako Multiodkaz, čili je možné i zpětně dodat například další odkazy, například v případě více stejných položek.

Příklad vykreslení položek popisu ocelových profilů a plechů


Jak je v CADKON+ Architecture standardem, tak je možné jednotlivé popisy položek zpětně upravovat pomocí funkce Editace popisu položky a hlavně hromadně editovat pomocí funkce Správce položek ocelových konstrukcí.


Samozřejmostí je také možnost vykázat položky popisu ocelových profilů a plechů do Tabulky ocelových konstrukcí. V první fázi bude k dispozici tabulka výběrem, ale nebojte, tabulka po podlaží bude také zařazena v některé v následujících aktualizací.

Příklad tabulky ocelových konstrukcí


CADKON+ 2023 tak přinese možnost popsat a položkovat ocelové profily a plechy, ty následně hromadně spravovat ve správci položek a samozřejmě i vykázat do tabulky ocelových konstrukcí.